Genel Haberler

Uludağ Milli Parkına HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) Kuruluyor…

“Uludağ Bitki Tanıtım Merkezi” Kuruluyor...

DKMP 2. Bölge Müdürlüğümüz sorumluluk sahasında bulunan Uludağ Milli Parkı’nda “Uludağ Bitki Tanıtım Merkezi” kurulmasına ilişkin protokol imzalandı.

Osmangazi Belediyesi adına Belediye Başkanı Mustafa DÜNDAR, Bursa Teknik Üniversitesi adına Rektör Prof. Dr. Arif KARADEMİR ve DKMP 2. Bölge Müdürlüğü adına Bölge Müdürümüz Mustafa BULUT tarafından imzalanan protokol kapsamında öncelikle Uludağ Milli Parkı içerisinde yetişen ve popülasyonu tehlike altında olan bitki türleri (endemik, nadir, ulusal ve uluslararası koruma statüsüne sahip taksonlar) olmak üzere tüm Uludağ genelinde yetişen bitki türlerinin bir örneğinin merkezde toplanması hedeflenmektedir.

Uludağ Milli Parkı’nda yapılması planlanan “Uludağ Bitki Tanıtım Merkezi” ile aynı zamanda Milli Parka ziyarete gelen misafirlerimize bitki türlerin tanıtımı yapılırken, etkin korunmasının sağlanması da hedeflenmektir. Yine bu kapsamda Bursa ilinde bulunan okullarla işbirliğine gidilerek öğrencilerin tabiatı yerinde tanıması ve tabiat koruma bilincinin oluşturulması amaçlanmaktadır.

Uludağ Milli Park Müdürlüğümüzce tesis edilecek olan “Uludağ Bitki Tanıtım Merkezi”ne, Osmangazi Belediyesi altyapı ve tanıtım desteği, Bursa Teknik Üniversitesi bilimsel araştırma desteği sağlayacak.